KREDYTY HIPOTECZNE

Planujesz zakup mieszkania, budowę domu lub zakup działki i potrzebujesz finansowania? Kredyt hipoteczny będzie dla Ciebie najtańszą formą. Wynika to z faktu, że dzięki ustanowieniu hipoteki na nieruchomości, jest to – z punktu widzenia banku – kredyt relatywnie bezpieczny.

 

Z czym natomiast wiąże się dla Klienta? Jest to często jedna z najważniejszych decyzji w naszym życiu. Pamiętajmy, że kredyt hipoteczny to zobowiązanie długoterminowe, dlatego warto dobrze i odpowiednio wcześniej się do niego przygotować. Poznanie wszystkich mechanizmów związanych z kredytem mieszkaniowym, ułatwi wybór właściwej oferty i pozwoli na bezstresowe przejście procedury kredytowej, w której nic nie powinno Cię zaskoczyć.

 

Co warto wiedzieć wcześniej? Sprawdź swoją zdolność kredytową, będzie się ona różniła pomiędzy poszczególnymi bankami oferującymi kredyty hipoteczne. Każdy z nich może mieć również odmienne wymogi co do akceptowanych źródeł dochodów. Warto wcześniej dowiedzieć się jakie będą kolejne etapy procesu kredytowego, gdyż także i on może wyglądać nieco inaczej w zależności od konkretnego banku.

 

 

Na co może być przeznaczony kredyt hipoteczny?


  • zakup mieszkania lub domu na rynku pierwotnym (od dewelopera),
  • zakup mieszkania lub domu na rynku wtórnym (od osoby fizycznej),
  • zakup działki,
  • budowa domu,
  • remont / modernizacja / wykończenie nieruchomości,
  • przebudowa / adaptacja nieruchomości na cele mieszkalne,
  • wykup nieruchomości np. od spółdzielni czy gminy.

 

 

Najważniejsze parametry kredytów hipotecznych

Przed wyborem najlepszej oferty, czeka Cię szereg decyzji odnośne parametrów, jakimi cechować się będzie Twój kredyt mieszkaniowy.

 

Jednym z nich jest okres kredytowania. W większości banków, maksymalny okres spłaty dla kredytów hipotecznych wynosi 30 lat, zależy on jednak również od naszego wieku w momencie składania wniosku kredytowego. Największą zaletą długiego okresu kredytowania jest niższa, miesięczna rata kredytowa. Z drugiej jednak strony, im dłużej spłacamy kredyt, tym więcej odsetek oddajemy bankowi. Może się również okazać, że okres kredytowania musimy dostosować do naszej zdolności kredytowej, która jest zawsze tym korzystniejsza, im dłuższy jest okres kredytowania. Warto tu także zaznaczyć, że niezależnie od pierwotnie ustalonego z bankiem okresu kredytowania, zawsze masz prawo do wcześniejszych spłat kredytu hipotecznego, które wpływają na obniżenie wysokości oddawanych bankowi odsetek.

 

Kolejnym ważnym parametrem kredytów hipotecznych jest wysokość wkładu własnego, jaki zdecydujemy się wpłacić. Minimalna, wymagana przez banki wpłata własna, wynosi obecnie 10% ceny zakupu. W zależności od indywidualnych finansowych możliwości, jeśli zdecydujesz się na większą wpłatę własnych środków, kwota Twojego kredytu hipotecznego będzie niższa, a co za tym idzie – niższa będzie również miesięczna rata oraz całkowity koszt kredytu. Kraków okazuje się jednak często być rynkiem, na którym, ze względu na panujące tu ceny nieruchomości, wpłacamy maksymalnie 10% wkładu własnego.

 

Następną decyzją, jaka czeka Cię przy wyborze kredytu hipotecznego, jest system jego spłaty. Banki umożliwiają system rat równych lub malejących. Z punktu widzenia kredytobiorcy, najistotniejszą różnicą jest fakt, że w okresie niezmienności stopy referencyjnej WIBOR, czyli jednego z elementów składowych oprocentowania, raty równe nie będą podlegały wahaniom. Z kolei raty malejące, w początkowym okresie kredytowania, będą przedstawiały najwyższe wartości, spadając konsekwentnie wraz z upływem czasu.

 

Po zdefiniowaniu powyższych parametrów swojego kredytu mieszkaniowego, będziesz mógł przejść do wyboru konkretnej oferty. Na tym etapie stoją przed Tobą wybory dotyczące najlepszych warunków cenowych kredytu hipotecznego. Wpływ na koszt kredytu mają przede wszystkim: oprocentowanie, prowizja, wymagane ubezpieczenia oraz ewentualne koszty produktów dodatkowych, jak np. karty kredytowej.